Antop Hill, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27ARDPK6139Q1Z6
Call 07942793739 57% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Hose Diameter | 80 mm |
| Pressure Rating | 25 bar |
| Type | Vacuum Hose Pipe |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection | Flanged |
| Hose Length | 0.5 m |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Wall thickness | 8 mm |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
| Inner Diameter | 20 mm |
| Hose Core Material | SS Corrugated |
| Working Pressure | 40 bar |
| Braid Material | SS304 |
| End Connection | Male Threaded |
| Temperature Range | −40 to 200°C |
| Size | 3/4 inch |
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Length | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details